Bayilik İle Büyümek

Bayilik sistemi doğru sektör seçildiğinde karlı bir iştir. Çoğu firma, ürün ve markalarının yurt içi veya yurt dışında da duyulması için bayilik sistemi ile çalışmaya karar verir. Aslında bu doğru bir uygulamadır. Bayilik demek, bir ürün veya markanın pazarlama piyasasında daha çok adının duyulması amacıyla yürütülen bir reklam tekniğidir aslında.
Bayilik sistemi ile çalışan firmalar ayrıca sorumluluk üstlendikleri için iş birliği içerisinde oldukları firmaların her türlü hakkını korumaya yönelik çalışmalar yönetirler. Müşterilerin birebir memnuniyet dereceleri ölçülerek her kesime hitap edecek ön plana çıkabilecek ürünlerin belirlenmesi sağlanır. Son yıllarda, giyim, ayakkabı, kozmetik, gıda, hazır tüketim, beyaz eşya, araba sanayi gibi birbirinden farklı pek çok sektörde bayilik sistemi ile çalışıldığını görmekteyiz.
Bayilik İşi Karlı Mıdır?
Kendi başına iş kurmayı düşünen küçük ölçekli firmalar henüz karar verme aşamasında ise çok satılan bir markanın veya ürününün bayiliğini yapabilir. Bayilik sistemine avantaj olacak en önemli unsur, satılması veya pazarlanması düşünülen ürün ya da markanın zaten hitap etmiş olduğu bir kitle olması durumudur. Yani şu demektir ki; istenilen ürün ya da markayı satın almak için gelen kişi zaten ürün hakkında gerekli bilgiye sahip olarak satın alma fikri ile dükkâna gelir. Üretici firma tarafından daha önce hazırlanmış reklam çalışmaları bayililer için çok önemli bir avantajdır. Ürünü tanıtmak veya anlatmak için ekstra bir uğraşa gerek kalmaz.
Büyük bir beyaz eşya firmasının ürününü satan her bayii, ürünün ön plana çıkaran amblemi altında iş yapmak zorundadır. Hangi il, ilçe, yöre olursa olsun mutlaka o beyaz eşya markasını tercih eden belli bir kesim vardır. Tabi tanınmamış ürünler için bu durum farklı olabilmektedir. Bu durumda da yine reklam ve tanıtım çalışmaları üretici firma sorumluluğundadır ve bayiinin görevi o ürünü satmaktır. Bunun en önemli örneğini pek çok market zincirinde görebiliriz.
En çok zinciri bulunan marketlere gelen ürünleri ilk görüyor olsak bile, o market markasına olan güvenden dolayı ürünü satın almayı düşünürüz. Bu durumu da şöyle izah edecek olursak, bayilik sisteminde güvenilir marka seçimi de mutlak çok önemlidir.
Bayilik Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bir marka ya da ürünün bayiliğini almayı düşünüyorsanız, ilk önce o marka veya ürün hakkında detaylı bir Pazar araştırılması iyi yapılmalıdır. Bayilik ilanları iyi incelenmeli, pazarlanacak ürün veya markaya ait başka noktalarda bulunan bayiler hakkında detaylı bilgiler alınmalıdır. Pazar payı, pirim ve ıskontolar hakkında gerekli anlaşmalar yapılmalı, ürün değişimi, iadesi veya arızalı ve bozulmuş ürünlerin sorumluluğu hakkında üretici firma ile mutabık kalınmalıdır.
Bayilik sistemi doğru analiz yapıldığında iki tarafa da kar sağlayıcı bir iş olur. Hedeflenen büyük kitlelere ulaşılması düşünülen marka veya ürün ile yapılan bayilik ile büyüme daha kolay sağlanmış olur. Örneğin; bayanların en çok tercih ettiği ayakkabı veya çantanın bayiliği alındığında, Sürekli o markanın ürünlerini satın alan müşterileri zaten hazırdır. Aynı şey kozmetik ürünlerde de geçerlidir. Kısacası; ileriye yönelik büyüme odaklı iş düşünülüyorsa ve doğru tercih yapıldığında bayilik işi çok kazanç getirici bir iş olabilir.
Updated: 22 Temmuz 2018 — 19:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Sağlıklı, Beslenme, Zayıflama, Şifalı Bitkiler, Bitkisel Tedavi © 2017 Frontier Theme
bizimmekan