Cildimiz

Deri hiç kuşkusuz bedenimizin en önemli organlarından biri. Onun kıymetini ve hakkını teslim etmek gerekiyor. Onun sayesinde cisimlerin sert, yumuşak, sıcak, soğuk, düz ya da pürüzlü olup olmadığını algılayabiliyoruz, isterseniz gelin şimdi, görevlerinden biri de bizi dış etkenlere karşı korumak olan deriyi ve cildimizi biraz daha yakından tanıyalım.
Cilt için önemli vitaminler A, B,, B,, B„, C ve D

Cilt tabakaları

Dıştan içe doğ’u cildimizi oluşturan üç tabakayı mercek altına alalım. bu tabakalara yapacağımız yakın gözlemleme bizim cildimizle ilgili bazı gerçeklen daha iyi anlamamıza ve uygulamamıza yardım edecek zira.
Dıştan içe doğ’u cildimizi oluşturan üç tabakayı mercek altına alalım. bu tabakalara yapacağımız yakın gözlemleme bizim cildimizle ilgili bazı gerçeklen daha iyi anlamamıza ve uygulamamıza yardım edecek zira.

ÜSTDEHİ (EPİDERMİS)

Evet o ünlü epidermis.. Epidermis cildimizin en ü$t tabakasıdır. Yari dışardaki komutan odur. Sağlıklı bir cilt 28 günde bir yenilenir.. Cildin yenilenmesi yaşla ve genetikle de ilgilidir Yeni hücre tabakaları içten dışa coğru oluşur. En üst tabaka epidermiste fark edilmese de ciltte günde bir çay kaşığı kadar, yani 5-7 gram araş bir aşınma olur Epidemisin kalınlığı 0,2 mm, dır. bu tabaka birbirine bağlı, fakat yapı yönünden değişik kadardan oluşur Bu katlar, dıştan içe doğru boynuz tabaka, şeffaf tabaka, çekirdekli tabaka, dikensi hücre tabakası, bazal hücre tabakası, olarak sıralanır.
Epidermisin üst tabakası olan boynuz tabakadaki aşınma devamlı sürer ve bu son derece normal bir süreçtir. Ancak bu tabakada bir kepeklenme olması durumunda bir terslik var demektir. Kepeklenme çok çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Kafa derisinin sağlıksız olmasından kaynaklanabilir ya da tamamen yanlış ürün kullanımı sonucu oluşabilir. Kepeklenme dediğimiz alerjik durum kafa derisinde sürekli bir döküntü meydana getirir ve şiddetli kaşıntı olur.
Epidermiste kar damarları ve sinir yoktur, sadece ter kanallarının ağızları ile uçlar dışarıya çıkan Kıllar bulunu. epidermisin en alt hücre tabakasında ise vücut dokularına, yani saçlarımıza ve cildimize renk veren cisimler, yani pigmentler bulunur. Bunlar UV (ultraviyole) ışınlarına karşı ÇOK hassastır. UV ışınlarına maruz kalındığında cilt lekeleri artar, çil ve berler oluşur. Cilt rengi koyulaşır ya da açılır.

OBTA TABAKA (KüTİS)

Epidermisin altında yer alan bu tabaka bağ dukularından oluşmuştur. Kan damarları”, kaslar, salgı organları, sinir sistemi açısından zengin bir tabakadır. Bu tabakaya hayvan derisinden yapılan köseleyi andırdığı için “Kösele tabaka’ da denir. Kalınlığı 0.3-2,4 mm arasındadır Cilde sağlamlık ve elastikiyet kazandırır. Bu tanaka, kolajen ve elastin dokunun en çok bulunduğu tabakadır. Bu tabaka aslında cildin elastikiyetini ve canlılığın gösterir. Kullandığımız kozmetik ürünler bu tabakada aktiftir. İşlemlerin birçoğu bu tabakada oluşur. Bir cilt koçunun en önemli görevlerinden biri de bu tabakanın verimini artırmaktır.

ALTDERİ-DERMİS (SUBKUTİS)

Deriyi besleyen Kan damarları.. ısı yı azaltmada ve kısmen boşaltımda görevli ter bezleri, yumuşaklık sağlayan yağ bezleri ile kıl kökleri ve duyu almaçları burada bulunur. Kemik gelişiminde görevli olan D vitamini ve Geri hormonları da yine bu tabakada oluşmuştur Basınca duyarlı olan “pacini cisimciği” de deri altında ve iç organ duvarlarında bulunur Parmak uçlarında ve dudaklarda; dokunma duyusunu algılayan “Meissner cisimciği” bulunur Sıcaklık duyusunu algılayan ‘Krause’ ve “Kufini” cisimcikleri de buradadır. Bu tabaka, yağ oluşturan, oldukça gevşek bir tabakadır Dış te sirlere karşı iç organları koruyan tampon özelliğine sahiptir Şakaklarda alında ve burunda 2-11 mm’lik bir kalınlık gösterirken vücudun dığe bölgelerindeki kalınlığı 30 mm, hatta bazı yerlerde 100 mm’yi bulur.
Bu arada unutmadan acı ama gerçek bir bilgiyi paylaşayım: Genç yaşlarda yağ tabakasının kalınlığı vücudun her bölgesinde aynıdır. yaş ilerledikçe yağlar ne yazık ki basen, kalça, göbek bel çevresinde toplanır. Gözkapakları, burun ve kulaklarda bu miktar azalır…
Buraya bir de not düşelim. Epidermis ve kutis tabakalarının kalınlıkları yaşa göre değişir. Oysa subkutisin kalınlığı beslenme şartlarına göre değişir.

Gidimiz ne iş yapar?

cildimiz bizi dı$ dünyada temsil eder. Bir anlamda o, bizim dış dünyadaki görünen yüzümüzdür. Ayrı zamanda iç dünyamız için de önemi büyük olan cildimizin birçok görevi vardır… Bu görevlerin ne olduğunu bilirsek ona nasıl bakacağımız konusunda çok dana fazla aydınlanabiliriz.

İSTE CİLDİMİZİN GÖREVLERİ

KORUCU ORGAN Cildimiz zengin sinir ağı aracılığıyla iç ve diS alışverişi; bir anlamda iletişimi sağlamakla görevidir. Dış dünyayla sürekli temas halindedir Sağlamlığı ve elastikiyetiyle alt tabakaları mekanik tesirlerden korur Derimiz, bakteriler, kir. ufak yaralar ve kimyasal etkilere karşı su geçirmez bir tabaka oluşturur. Güneş ışınlarının fazlasını üst tabakada bulunan pığ mertler tutar. Pigmentler bu görevi yaparak aslında bize zarar verebilecek herhangi bir etkinin, sadece cildin üst tabakasında kalmasını sağlar. Biz bu işleme bronzlaşma deriz ancak derimiz aslında cilt rengini koyulaştırarak diğer tabakaları koruma görevini yapıyordur. Bu nedenle tıpta ve kozmetikte bu tabakaya cildimizin koruyucu mantosu” denir. Bu tabakamn korunması cildin temiz tutulmasıyla mümkündür.

ISI DÜZENLEME Cildimizin sinir sistemiyle yakından ilişkisi nedeniyle vücut ısısını sabit tutma ozelliği vardır. Ayrıca cilt yüzeyine yakın kan damarlarının genleşmesi ya da büzüşmesi sonucu oluşan terlermeden dolayı vücut Sıcacığını düşürdüğü için cildimiz bizi serinletme görevini de yürütür.

DERİ ISISININ DENGESİNİ SAĞLAMAK Cilt altındaki yağlar da tampon görevi yapar ve böylelikle ısıyı sabit tutarak bu Özelliğiyle sağlıklı bir insanın vücut ısısını 36.9 derecede korur.

DUYU ORGANI Derimiz ısı değişikliklerini, basıncı ya da acıyı hisseden bir duyu organıdır. Zengin sinir ağları sayesinde durumu beyne ve omuriliğe ileterek dışarıdan geler. uyarıları acı, sızı, yanma, soğuk, sıcak, darbe gibi etkilerden haberdar eder ve onun bu etkilere karşı en uygun şekilde önlem almasını sağlar. Duyumsal özelliği nedeniyle bizi tehlikelerden korumakla kalmaz, sevgi, şefkat, gibi hayatımızı anlamlı kılan duyguları bize Hissettirir.

SALGI ORGANI Cilt günde ortalama 1 ila 1.5 litre ter boşaltır. Yağ ve terle belikte vücudumuzdan bizim için zararlı olan maddelerin. laktik asitin, üre ve toksinlerin atılmasını cildimiz sağlar.
DEPO ORGANI Cilt yağ ve su depolar. Yağ tabakası vücudun ıs Kaybını önler ve çok soğuk havalarda soğuğun etkisini azaltır. Vücut yağı ihtiyaca göre devamlı yenilenir. Ayrıca vücuda gerekli olduğu zaman diğer Organlara iletmek üzere kan depolar. Cildimizdeki su oranı yasımıza göre değişir. Bu oran yaşımiza göre yüzde 6,5 ila yüzde 11 arasındadır. elbette vücudumuzun yüzde 80‘inin de zaten su olduğunu biliyoruz.

NEFES ALIP VERME Derimiz gözeneklerden yani porlardan sürekli aksijen alır ve karbondioksit verir. Bu sayede cildimiz nefes alır. Cilt günlük olarak akciğerlerle dışarı atılan gazın yedide birine eşit miktarda gazı dışarı atar. Cildin içine aldığı havayla birlikte vücuda zarari hatta öldürücü zehirli gazları da aynı anda emdiği yazık ki bir gerçek. Oysa derimizin de vücudumuzun diğer bölümleri gibi oksijene ihtiyacı vardır. Basit ama Tümüyle olması gereken bir hakikattir bu. Herkesin bildiği bir şeyi bir kez de ben tekrarlayayım: Oksijen gençleştirir Oksijeni bol bir çevrede yasamak cildin sağlığını ve güzelliğini artırır. Bu anlamda cildimiz için oksijenin öneminin büyük olduğunu hatırlatayım.
Bu arada size minik bir tavsiyem var: masaj. Masaj başlı başına bir tedavidir. Cildin nefes almasını sağlamak için en iyi araçlardan biridir. Size uygun masajları mutlaka araştırın derim.

BESLENME Cildin bazı maddeleri emme, bazılarını da eleme özelliği vardır. Ancak cildin emme kapasitesi her zaman sabit değildir. Cildin emme kapasitesi maruz kaldığı maddelere göre değişir. Cilt gerek bitKisel gerekse hayvansal yağları emme gücüne sahiptir. örneğin, cilde krem sürüldüğünde bir süre sonra krem cilt tabakasının üzerinde emilir, kaybolur.
Unutmayın ki cildin içeri geçirme özelliği dış ve iç şartların değişimine göre farklılık gösterir. Örneğin âdet döneminde cildin emme kapasitesi azalır. Ancak emme kapasitesini artırmak mümkündür. Özelikle de fiziksel yolları kullanarak bunu yapabilirsiniz. Isı, elektrik akımı, masaj gibi etkiler cildin emme kapasitesini olumlu yönde artırır. Cilt tedavisinde kullanılan bazı maddelerin de cilt taralından emilmesi önemlidir. Bütün bunlar kozmetik çalışmaların verimini olumlu yönde etkiler özellikle beslenme sistemindeki yanlışlar, aşırı diyet cilt için, besleyici elementlerin eksilmesine neden olabilir. Oysa cildin kuvvetli olması ve dış etkenlere karşı gücünün yerinde olması gerekir.

Kozmetik ürünlerin cilde daha kapsamlı bir bicimde nüfuz edebilmesı için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İlk dikkat edilmesi gereken şey de cildin temizliği. Cildin temiz olması ve doğal beslenme, cilt ışıltısının iki önemli yapıtasını oluşturuyor. Deriyi bir sünger gibi düşünün. Bunlara dikkat edildiğinde cilt ürünleri içine çekebilir ve böylelikle kuvvetlenir, sağlıklı beslenmiş olur ve parlar. Zaten hepimizin istediği de bu değil mi? O zaman ne yapıyoruz, size söylediğim sloganımı ıekra’ ediyoruz: YEMEDİĞİM ŞEYİ YÜZÜNE SÜRME.

Cildinizin sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Cilt aslında bütün beden sağlığını yansıtan bir aynaya benzer. Bedeniniz sağlıklıysa cildiniz ışıltısıyla bunu belli eder. O yüzden sağlığımızın yerinde olup olmadığını cildimizden anlayabiliriz. Kötü ve düzensiz beslenme, sağlıksız yaşam koşullan uykusuzluk, aşırı yorgunluk, yeterince oksijen alamamak, aşırı çay, kahve tüketimi gibi durumlar cildimizde, saçlarımızda ve hırnaklarımızda belirtilerini göstermekte gecikmez. Cilt bize içerde olan bitenin sinyallerini vermektedir aslında Evet, cilt sağlığın aynasıdır. Gelin bu aynaya şimdi birlikte yakından bakalım. Bakalım cildimiz sağlığımız hakkında neler söylüyor…

Sağlık ile  ilgili  bir önceki http://www.farket.net/zehirli-guzellik-hem-gecici-hem-sagliksizdir/ makalemizi okuyarak tanıdıklarınıza daha iyi tavsiyelerde buluna bilirsiniz. Herşey Sağlığımız için.

 

 

1 Comment

Add a Comment
  1. yararli bilgi teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Sağlıklı, Beslenme, Zayıflama, Şifalı Bitkiler, Bitkisel Tedavi © 2017 Frontier Theme
bizimmekan